Fairfax Stars news
  1. The Fairfax Stars 17U Boys Showcase Team
  2. The Fairfax Stars 8th Grade Showcase (Pre-EYBL) team
  3. 13th Annual Fairfax Stars Hall of Fame Banquet
  4. Fairfax Stars Girls Summer Spectacular
  5. Fairfax Stars 2017 Summer Basketball League

Stars Hall of Fame

The Board of Directors decided in 2005 that it was important to recognize outstanding achievements of players, coaches, volunteers, and long-time members of the Board of Directors for their contributions to the Fairfax Stars.  Each year, a nominations committee considers candidates and makes a recommendation to the Board of Directors. A spectacular induction ceremony with a special guest speaker and an emotional tribute to the inductees is a celebration at the annual Fairfax Stars Hall of Fame banquet. The following is a summary of the current members of the Fairfax Stars Hall of Fame:

CLASS OF 2015 INDUCTEES

Players
Kelly Koshuta

James Madison High School
Virginia Tech


Marta Sniezek

National Cathedral School
Stanford

Karlie Cronin

Oakton High School
Southern Methodist


Amir Rachmat-Jones

Jason Remy

Muharrim Hague

Andrew Pastorino
Special Player Recognition
Sydney Jordan

Stonewall Jackson High School
Princeton


Katie Goodwin

George Mason High School

Maegan Mikklesen

Woodbridge Senior High School
Bucknell

Special Team Recognition
2014 U16 Girls Nike EYBL Team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Ivan Jones- Coach

Carl Caudle- Coach

Lauren Jones- Coach, Former Player
Drew Edmondson- Coach

Eran Horodniceanu- Coach

CLASS OF 2014 INDUCTEES

Players
Lindsey Oblitey

Paul VI High School
Virginia Tech

Special Player Recognition
Kenya Holland

Colonial Forge High School
Princeton

Amber Mixon

Forest Park High School
Dartmouth

Special Team Recognition
2013 U16 Girls Nike Elite Premier Showcase Team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Jeff Curfman – Coach

Keith Brown – Coach, Trainer, Volunteer
Wallace Lee – Trainer, Volunteer

CLASS OF 2013 INDUCTEES

Players
Breyana Mason

Forest Park High School
Virginia


Keara Finnerty

W.T. Woodson High School
Stetson

Stephanie Cheney

George Mason High School
Pennsylvania

Brionna Jones

Aberdeen High School
Maryland

Janai Burrell

O’Connell High School
Howard

Special Team Recognition
2012 U16 Girls Nike Elite Premier Showcase Team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Lyle Wright – Coach, Boy’s Commissioner

Quinton Mason – Coach, Board of Directors
Pam Goodwin – Board of Directors, Volunteer

CLASS OF 2012 INDUCTEES

Players
Katie McCormick

St Mary’s Ryken High School
Georgetown


Logan Battle

West Springfield High School
Georgetown

Diana Logan

Northpoint High School
Loyola


Brittany Murray

Riverdale Baptist High School
LaSalle

Special Player Recognition
Courtni Green

Millbrook High School
Delaware

Special Team Recognition
2011 U16 Girls Nike Elite Premier Showcase Team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Huey Battle- Coach
Joel Stillman- Coach, Board of Directors
Special Recognition
David Facinoli
Dave Samoranski

CLASS OF 2011 INDUCTEES

Players
Shannen Cochraham

Hayfield Secondary
Elon


Shannon Ericksson

Thomas Jefferson High School
Davidson


Erin Meador

Centreville High School
US Naval Academy

Nick Biberaj

South County High School
Christopher Newport


Joey Boyle

Fairfax High School
Post Grad Prep

Jesse Konadu

Mount Vernon High School
Marymount


CJ Cleaves

Robinson High School
Hampden-Sydney

Nick Johnson

Cameron Owens

Centreville High School
Virginia Wesleyan

Special Player Recognition
JD Garris
Special Team Recognition
2010 Girls U16 Nike Elite Premier Showcase team

2010 Boys U9 Black team
2010 Girls U12 Black team – AAU National Champion

2010 Boys U13 Black team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Carlecia Cobbins – Coach, Volunteer

CLASS OF 2010 INDUCTEES

Players
Myisha Goodwin

Edison High School
NC State


Lauren Burford

Fairfax High School
Villanova


Kelsey Wolfe

Seneca Valley High School
Virginia

Marissa Brock

St John’s College High School
Harvard


Lindiwe Rennert

Yorktown High School
Harvard

Special Player Recognition
Marquel Davis
Sheronne Vails
Special Team Recognition
U16 Girls Nike Elite Travel Team

U9 Boys Gold Team
U11 Girls Gold Team – AAU National Champions
Coaches, Administrators, Board of Directors
Christine Frece – Administrator
Zurima Martinez – Administrator

CLASS OF 2009 INDUCTEES

Players
Dymond James

St. Johns College High School
Air Force Academy


Stephen Boettke

Robinson High School
Lynchburg College

Spencer de Mars

Thomas Jefferson High School
Harvard

Sydney Wilson

St. Johns College High School
Georgetown

Ariel McKinney

Woodbridge High School

Special Team Recognition
2008 U17 Boys Gold Travel Team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Peter Boettke – Coach

Cheryl Buffo – Coach
Tomas McHugh – Coach, Commissioner, Board of Directors

Amanda Lockey – Administrator

CLASS OF 2008 INDUCTEES

Players
Chay Shegog

Brooke Point High School
North Carolina

Adria Crawford

Edison High School
Georgetown

Grace Mashore

National Catherdral School
Stanford

Chanel Murchison

Colonial Forge High School
William & Mary

Coaches, Administrators, Board of Directors
Don Hatcher – Coach

Beverly Parker-Lewis – Board of Directors
Royce Keown – Board of Directors, Coach
Bob Biberaj – Coach
Tom Stangroom – Board of Directors, Coach

CLASS OF 2007 INDUCTEES

Players
Jasmine Thomas

Oakton High School
Duke


Denay Wood

Annandale High School
Radford

Domonique Stroman

Freedom High School
Millersville


Laren Robinson

South County High School
St. Joseph’s

Jessica Taylor

Woodbridge High School
VCU


Cathy Cockrum

W. T. Woodson High School
Siena

Robin Colbert

Academy of Holy Cross
Appalachian State

Special Teams Recognition
AAU Girl’s ’89 Team

4-time AAU National Championship top 5 finish
1st-2003, 3rd-2004, 2nd-2005, 5th-2006

2003 AAU National Champion
2006 Girls Gold-South Travel Team
Coaches, Administrators, Board of Directors
Mickey Frece – Coach
Donna Troup – Administrator

CLASS OF 2006 INDUCTEES

Players
Becky Fernandes

Bishop Ireton High School
Longwood


Maggie O’Toole

George Mason High School                  

Nicole Finney Murray

Annandale High School                          

Ashlee Keown

Hylton High School
Towson

Katia Bratishko

Flint Hill High School
Maine

Special Teams Recognition
AAU Girls ’88 Team

Three-time AAU National Championship top ten finishes
5th– 2001, 5th– 2002, 8th– 2005

Amanda Brown

Katia Bratishko

Cathy Cockrum

Becky Fernandes
Nicole Finney-Murray

Ashlee Keown

Maggie O’Toole

Jessica Taylor
Coaches, Administrators, Board of Directors
Aggie McCormick-Dix –  Founder, Executive Director, Board of Directors, Coach

Bob McCormick –  Charter Member, Former Board of Directors, Coach
Bob Dix –  Charter Member, Board of Directors, Coach

Curtis Symonds – Board of Directors, Coach

CLASS OF 2005 INDUCTEES

Players
Brittany Mitch

St. Johns College High School
Duke


Lauren Arthur

West Potomac High School
Campbell

Laura Haskins

West Springfield High School
Virginia Tech


Kendra King

Paul VI Catholic High School
Marshall

Sarah Flanagan

West Springfield High School
Mary Washington

Rebecca Frece

Annandale High School
Shepherd

Special Teams Recognition
AAU Girls ‘87 Team

Three time AAU National Champions ( 1998, 2001, 2003 ), six-time AAU National Championship top three- ( 3 ) Gold, ( 2 ) Silver, ( 1 ) Bronze

AAU Boys ‘85’s Team
Lauren Arthur

Marissa Coleman

Nana Fobi-Ageyman

Laura Haskins
Kendra King

Brittany Mitch

Abby Robertson

Scarlett Williams
Terron Diggs

Nick Grant

Ricky Lucas

Joe Cascio
Steven Papageorge

Karrington Symonds

Robert “Bo” Taylor